Istorija

XIX ir XX a. sandūroje Vokietijos – Rusijos pasienyje, dabartinės Laugalių gatvės Nr. 6, Vokietijos valdžia pastatė siaurojo geležinkelio stotį ir muitinės pastatą, kuris pagal šią paskirtį tarnavo iki 1916 metų. Tada jis tapo Antantės valdomo Klaipėdos krašto – Lietuvos pasienio postu, geležinkelio stotimi, į kurią keliavo kroviniai iš Kenigsbergo krašto ir atgal. Kas šiame pastate buvo po to, kai Klaipėdos kraštą 1923 sausio 15 dieną Lietuva prisijungė prie savo teritorijos – nelabai aišku. Tačiau pagal senų žmonių pasakojimus, čia buvo „kleėibonės“ (sužemaitintas Klein Bahnhof – siaurojo geležinkelio stotis) stotis ir Lietuvos muitinės postas. Čia rūsiuose buvo įrengta areštinė „šmugelninkams“ – kontrabandininkams.

Po 1939 kovo 23 d., kai Klaipėdos kraštas buvo atiduotas Vokietijai, čia vėl įsikūrė Vokietijos – Lietuvos muitinės ir siaurojo geležinkelio stotis.

1941 birželio 22 d., kai vokiečiai sudegino Gargždus, šis pastatas liko nepaliestas, nes buvo Vokietijai priklausančioje teritorijoje. Kaip aiškėja iš senų žmonių pasakojimų, šis pastatas liko sveikas ir po to, kai Gargždus 1944 m. gruodį užėmė TSRS Raudonoji Armija. 1949 m. į pastatą įkeliama reformuota vidurinė mokykla. 1945 metų vasario 20 dieną įkurta Gargždų progimnazija, kurioje mokėsi 202 mokiniai. 1951 m. išleista pirmoji abiturientų laida. 1965 m. mokykla įsikuria naujame pastate, o Laugaliuose esančiame pastate įsikūrė mokyklos bendrabutis. 1967 rugsėjo 1 dieną čia pradėjo veikti Klaipėdos rajono pionierių namai. 1987 – 1988 mokslo metais pastatas kapitaliai rekonstruotas ir labiau pritaikytas moksleivių laisvalaikio veiklai. 1990 metais Pionierių namai pervadinti į Klaipėdos rajono moksleivių namus, o 2008 metais suteikiamas dabartinis pavadinimas – Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras.

Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro pastato Gargždų pakraštyje pirminė paskirtis – visuomeninės paskirties. Pradžioje čia buvo įsikūrusi siaurojo geležinkelio Laugalių stotis, nuo 1939 m. – vokiečių muitinė. Pastato stilius – istorizmas su moderno elementais. Tai dviejų aukštų su mansarda, dengtas šlaitiniu pusvalminiu stogu, su stoglangiais ir atsikišusiais rizalitais, pastatas. Įdomūs ir rūsiai – labai storomis sienomis, siaurais langais, su mūrinėmis arkomis, – tarsi pritaikyti gynybai.

Leave Comment